Sprzątamy Przełomy Wisłoka 2019
„Sprzątanie Przełomów Wisłoka” w tym roku 12-go kwietnia, piątek wtorek, 16-go kwietnia. Sprzątamy jak zwykle w okolicy Rudawki Rymanowskiej, Pastwisk i Puław ale ekipy będą również sprzątać w gminie Bukowsko oraz w gminie Jaśliska. Planujemy także sprzątanie nad fragmentem Jeziora Sieniawskiego – aby zwrócić uwagę, że potrzebna jest najpierw dokumentacja zagospodarowania tego obiektu inżynierii wodnej w kierunku rekreacji a następnie wybudowanie właściwej bazy w postaci przystani wodniackiej wraz z infrastrukturą. Celem „Sprzątania” ma być również przypomnienie o konieczności dokończenia remontu drogi w Rudawce Rymanowskiej, w tym wykonania parkingu wzdłuż drogi w Rudawce, po jej zachodniej stronie gdyż w pogodne dni weekendowe droga nadal się korkuje co utrudnia przejazd zarówno turystom jak i pojazdom przewożącym mleko.
Sprzątanie zawsze ma na celu zebranie jak największej ilości śmieci czyli w końcu zwyczajną czystość rozmaitych miejsc, które wszyscy jako zbiorowość odwiedzamy. Ale jest też wyrazem pewnej troski o kondycję ludzką i zwróceniem uwagi na niewątpliwie potęgującą się „chorobę cywilizacyjną”, która sprowadza się do lekceważenia dobrobytu – śmieci w końcu trzeba zebrać i wydatkować na to rzeczywiste zasoby – i bezrefleksyjnego używania wolności. No bo to w końcu jest tak zwana wolność negatywna, że jedziemy sobie autem sami a jeszcze gorzej gdy w grupie i po skonsumowaniu, nie wiem: napoju, batona czy kanapki zawiniętej w folię czy papier – używamy swojej wolności i zamiast trzymać te śmieci koło siebie i oddawać im część miejsca w pojeździe i w dodatku na nie patrzeć doświadczając uczucia nieporządku – otwieramy okno (szczególnie mając elektryczne szyby to żaden wysiłek) i …….. wyrzucamy. Pełna wolność i śmieci z głowy.
Mechanizm zwyczajny całkiem? Nie do końca – pozornie tylko praktyczne działanie różnych teorii dotyczących ludzkich zachowań. Ale gdyby tak przeczytać dzieło Adama Smitha – nie, nie to „O Bogactwie Narodów” tylko jego – filozofa etyki – wielkie dzieło Teoria Uczuć Moralnych z 1759 r., w którym Adam Smith opowiada się za tym, że istnieje społeczna empatia, która może stać na straży dobra w decyzjach ekonomicznych. Jak ta o wyrzuceniu pustej już butelki przez okno jadącego samochodu. Co się stało z naszą społeczną empatią? Oto jest pytanie.
Nasze „Sprzątanie” jest też pożyteczną formą manifestacji za tworzeniem przez administrację samorządową i państwową niezbędnych składników infrastruktury. Pożyteczna manifestacja – a więc manifestacja szanująca dobrobyt. Pewne novum. Ma zaskakiwać i zdobywać sympatię przez samą oryginalną formę. A dlaczego nie?
Przed dwoma laty i w roku ubiegłym udało się nagłośnić kwestię drogi dojazdowej do Wisłoczka i Puław przez Pastwiska i Rudawkę. I nowa droga częściowo jest wykonana.
Czy i w tym roku jest petycja – wiadomo musi być do premiera rządu.
Tak, mamy petycję. Dotyczy ona trzech kwestii:
* dokończenie remontu drogi w Rudawce Rymanowskiej (wraz z infrastrukturą parkingową)
** przygotowanie dokumentacji zadań w zakresie infrastruktury (Zagłębie Ambitnej Turystyki):
– Turystyczna Rudawka w przyszłości
– Przystań wodniacka i zagospodarowanie Zbiornika Besko – Jezioro Sieniawskie
– istniejąca sieć dróg leśnych, rolniczych (i gminnych) oraz potrzebne uzupełnienia tej sieci (koncepcja rozwoju) dla turystyki rowerowej, pieszej i narciarskiej w Zagłębiu Ambitnej Turystyki w obszarze od gminy Komańcza na wschodzie do gminy Krempna na zachodniej granicy Województwa Podkarpackiego
*** remont drogi Jaśliska – Lipowiec – Czeremcha
petycję można fizycznie podpisać w czasie sprzątania ale też będzie ona wyłożona do podpisu w różnych miejscach i – jak sądzę – podczas Wyścigu Kolarskiego „Przełomy Wisłoka Road Maraton” nadal będziemy zbierać podpisy – tak pewnie do końca wakacji. A potem – przekażemy do kancelarii premiera.
Jak zwykle przypominam podstawowe zasady sprzątania:
od punktu 2-go……………………………..
2. Cenne – w sensie wychowawczym są akcje sprzątania (sprzątanie świata) przez dzieci i młodzież szkolną – lecz tutaj chodzi o sprzątanie przez dorosłych. Nie o zorganizowanie akcji sprzątania ale o sprzątanie, po prostu – zbieranie śmieci, które w różnych okolicznościach znalazły się w miejscach zwyczajnych i pięknych.
3. Dlaczego? Bo piękne miejsca zasługują na to by były czyste. Zresztą: zasługują na to wszystkie miejsca. Wszystkie śmieci są nasze.
4. Dlaczego? Jeśli chcesz by przyjeżdżali do ciebie Goście postaraj się uczynić swoje miejsce pięknym (i dostępnym). czyli posprzątaj je.
5. W tym roku zaprosiliśmy (jako Stowarzyszenie, które jest największym lokalnym podmiotem turystycznym i przede wszystkim w imieniu Zagłębia Ambitnej Turystyki, którego istnienie jest już faktem) okolicznych mieszkańców, turystów, przedstawicieli firm i administracji, środowisko nauczycielskie oraz wszystkich ludzi dobrej woli do wspólnego sprzątania bo działanie w pojedynkę albo przeciw sobie wytwarza chaos zaś działanie wspólne wytwarza porządek. A o porządek przecież chodzi.
6. Nie chodzi jednak o wywieranie presji, że: wszyscy muszą sprzątać (w ramach jakiejś nowej odmiany poprawności politycznej). Na pewno chodzi o wytwarzanie pewnej mody i zwiększanie świadomości, że śmiecenie nie tylko, że nieeleganckie i szkodliwe ale jest też nie-ekonomiczne i wymaga środków, które można by przeznaczyć na inne cele. Oczywiście im więcej osób sprząta tym lepsze efekty.
7. Czy sprzątając wyręczamy innych ludzi albo organizacje? Kto w szczególności odpowiada za czystość? Nie o to chodzi aby pokazywać palcem odpowiedzialnych za nieporządek jednak sam fakt, że śmieci są, że jest dużo a nawet bardzo dużo śmieci, świadczy o jakiejś ewidentnej dysfunkcji społecznej a więc wskazanie tej dysfunkcji jest formą manifestacji własnego poglądu czy też krytyką rzeczywistości. A więc sprzątanie jest też dla osób, które pociąga bunt i kontestacja.
……………………………
Dodaj komentarz