Jurta to magiczne miejsce….

 

NOWOŚĆ !

 

Jako pierwsi na Podkarpaciu proponujemy klimatyczny, zdrowy i niepowtarzalny nocleg w oryginalnej mongolskiej jurcie. Przy jurcie udostępniliśmy Państwu pełny węzeł sanitarny.

_MG_6406 (Small)Jurta – najpopularniejsza nazwa dla namiotu koczowników  Wielkiego Stepu. W rzeczywistości słowo to pochodzi z języków tureckich, więc dotyczy jedynie tych, które można zobaczyć od Morza Kaspijskiego po Ałtaj. Na stepach Mongolii, od Ałtaju Zachodniego po Wielki Chingan, namioty te nazywają się ger.

 

Z wyglądu przypominają miskę odwróconą do góry dnem. Z wierzchu pokryte są tkaniną, często zdobioną. Na szczycie posiadają otwór dymny, przez który dziś wyglądają kominy piecyków. Składają sie z 5 lub więcej ścianek, wiązanych paneli, które po rozłożeniu dają cylindryczną ścianę. Na ścianach układano składany dach, obciągnięty płótnem lub skórą, uginający się pod wpływem wiatru.

 

Jurty mongolskie drzwi mają zwrócone na południe, zaś kazachskie – na wschód.

 

Z powodu niewielkiej powierzchni wewnątrz namiotu, w jurtach obowiązywał ścisły obyczaj dotyczący miejsc, w których ustawiano meble, w których spali poszczególni członkowie rodziny, a nawet kierunku, w którym należało obchodzić centralne palenisko (np. w Mongolii zgodnie z ruchem wskazówek zegara).

 

_MG_6393 (Small) Na konstrukcję jurty składają się drzwi, drewniane kraty ścienne (wg liczby których określa się jej wielkość – od pięciu do dziewięciu), krokwie dachowe ze sprężystych prętów drewnianych, wreszcie spodnie okrycie z płótna, wojłokowe ocieplenie grubości kilku centymetrów, zewnętrzne okrycie (w Mongolii zazwyczaj białe) z płótna. W XX wieku dołączyły także drewniane gretingi jako podłoga, na której dopiero ustawia się wszelkie meble i sprzęty domowe. Meblowanie jurty następuje przed jej zbudowaniem, jako że dużych mebli, jak nowoczesne łóżka, biurka, szafy, telewizory, często nie zdołano by przecisnąć przez drzwi.

 

                Nasze jurty czynne są w sezonie letnim w cenie 120 zł za dobę dla czterech osób.

 

Zostaw namiot w domu, weź śpiwór i zasmakuj czegoś nowego…          

Zapraszamy także do odwiedzenia stron internetowych poświęconych jurtom mongolskim:

http://www.szlakjurt.pl/

http://jurty.pl/

 


-Jak zamówić?

kontakt_forma

-Telefonicznie

Telefonicznie

13 435 90 27 lub 600 090 141

-Drogą elektroniczną

Drogą elektroniczną:

biuro@rudawka.pl