Kompleks kameralnych obiektów przy górnej stacji kolei krzesełkowej na górę Kiczera w Puławach Górnych stanowi świetne miejsce na imprezy sportowe, rekreacyjne, spotkania okolicznościowe albo konferencje. Na płaskim wierchu Kiczery, tuż obok górnej stacji kolei znajduje się komfortowy „Okrąglak” (sala, patio i taras) – obiekt, który zimą pełni funkcję restauracji narciarskiej oraz zaplecza wielu imprez sportowych i rekreacyjnych a od wiosny do jesieni – jest bazą zajęć rekreacyjnych dla uczniów szkół oraz eleganckich imprez okolicznościowych. W weekendy – pełni funkcje restauracji.

Jest otoczony całą siecią dróg leśnych i ścieżek, idealnych do spacerów, jazdy rowerem i narciarstwa pieszego. W otoczeniu pięknych krajobrazów Beskidu Niskiego.

O samych trasach i ich unikalnym położeniu (łatwość dojazdu do Puław, wysokość n.p.m., dojazd koleją linową na wierch Kiczery, w większości  las, zawietrzna strona wierchu) można długo opowiadać. Gdy śnieg pada z wiatrem południowo-zachodnim to nanosi śnieg na granicę łąk i lasu a gdy pada z wiatrem z przewagą północnego – to też w tych samych miejscach wiatr układa metrową warstwę. Tylko dzięki temu bez wielkich kosztów możemy biegać w dobrych warunkach cały styczeń i luty – przy ogólnym braku zimy a od grudnia do marca – gdy aura jest przeciętnie zimowa – zwykle właśnie taka jest.

Położony na kilkudziesięciu hektarach kompleks dróg polnych i leśnych oraz trasy biegowe, ubijane ratrakiem po prostu na łąkach, tworzą nie tylko wartość praktyczną ale i wartość estetyczną piękna sanktuarium dzikiej przyrody – bo zimą panuje tutaj w 100% natura. Teraz od nas będzie  zależeć czy potrafimy wykorzystać ten już zbudowany fundament i uczynić z tego terenu skarb zimowej rekreacji i sportu dla biegaczy i spacerowiczów na skiturach.

Od wiosny do jesieni jest to znakomite, dostępne koleją krzesełkową (weekendy) lub ścieżką spacerową miejsce rekreacji dla całych rodzin.

Do 2030 roku na pewno otrzymamy szansę na skok rozwojowy dzięki Via Carpatia, skąd będzie można w 20 minut dojechać do Puław (ale jednocześnie skręca ona od Miejsca Piastowego w kierunku od Puław, stąd nie ma obaw o zakłócenie spokoju).

BTT „Przełom Wisłoka” ma zaplanowanych w związku z tym kilka działań: udział w projekcie INTERREG wraz z gminami polskimi i słowackimi oraz PGL Lasy Państwowe – jest obecnie możliwy udział podmiotu prywatnego – z wieżą widokową 35 m, z windą dla niepełnosprawnych wewnątrz konstrukcji. Posiadamy projekt oraz zgodę z RDOŚ na posadowienie tej budowli na szczycie g. Kiczera, przy górnej stacji kolei (projekt zdobył 3 nagrodę na międzynarodowym konkursie architektonicznym w Paryżu). Wniosek do INTERREG  zawiera  szereg  inwestycji  gmin
i PGL Lasy Państwowe, które usprawnią sieć połączeń do jazdy rowerem i pieszych oraz do skituringu. Główna idea pomysłu wieży, z której pięknie będą widoczne Bieszczady, Beskid Sądecki, Pogórza, Doły Jasielsko-Sanockie i rzecz jasna Beskid Niski, polega na tym aby osoby z niepełnosprawnością naprawdę mogły przybyć autokarem czy samochodem do Puław i z parkingu przez stację dolną kolei dotrzeć na szczyt g. Kiczera i tam, bezpośrednio obok kolei krzesełkowej, dostać się na wieżę. Uważamy, że jest to jeden z nielicznych przykładów inwestycji naprawdę skierowanej do osób z niepełnosprawnością, całych rodzin i osób starszych – mimo że na Kiczerze królują zajęcia rekreacyjne wymagające wysiłku – również dla całych rodzin i dla grup szkolnych.

Sądzimy, że wizyta w Puławach stanie się składnikiem wielu wycieczek. Na szczycie „czeka już” gotowa restauracja. Po wybudowaniu wieży widokowej pojawi się możliwość sfinansowania budowy drugiej nitki kolei dla narciarzy z dolnego parkingu i generalnego rozwoju tras narciarskich. Sądzimy, że realizacja wieży widokowej otworzy drogę do szeregu przedsięwzięć, które będą unikalne i perfekcyjnie wymyślone i zrealizowane, i muszą stanowić innowację również pro-kooperacyjną w branży wychowania i edukacji.


U7A9022-—-1-900x600